X-Frame-Options: SAMEORIGIN Nadchodzące wydarzenia | GALA NOWOROCZNA: Balet „Jezioro łabędzie” | Andrychów
Wczytuje Wydarzenia

GALA NOWOROCZNA: Balet „Jezioro łabędzie”

14 stycznia 2017 r. (sobota) godz. 18.00 | MDK – Andrychów
GALA NOWOROCZNA: Balet „Jezioro łabędzie” – IMPERIAL LVIV BALLET – SOLIŚCI NARODOWEGO BALETU LWOWSKIEGO

Choreografia – Marius Petipa, Pavlo Stalinsky
Baletmistrzowie inscenizacji – Victor Szczyrbakow
Artyści inscenizacji – artysta ludowy Ukrainy Jarosław Bryń
Reżyseria obrazu cyfrowego – Sergey Garmash
Kostiumy – Joanna Malecka
Libretto – Sergey Kachura

Arcydzieło baletu klasycznego, taneczna opowieść o miłości – „Jezioro łabędzie” do muzyki Piotra Czajkowskiego w znakomitym wykonaniu. Na andrychowskiej scenie wystąpią SOLIŚCI NARODOWEGO BALETU LWOWSKIEGO: IMPERIAL LVIV BALLET – to gwarancja widowiska na najwyższym światowym poziomie artystycznym.

„Jezioro łabędzie” to z pewnością fenomen w historii baletu. Wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. Ta niezwykła historia opowiada o prawdach uniwersalnych: walce dobra ze złem, ludzkich namiętnościach, zdradzie, bólu i potędze miłości. Akcja tego najbardziej niezwykłego baletu jest nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie.

jezioro-labedzie_internet_ok

Czajkowski napisał „Jezioro łabędzie” w latach 1875/76 na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego do libretta dramaturga W. Begiczewa i baletmistrza W. Gelcera. Premiera odbyła się 20 lutego 1877 r. w Moskwie. Muzyka Czajkowskiego do tego baletu urzeka pięknem i subtelnością melodyki składającej się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny.

Ceny biletów: 80 zł (sala widowiskowa, rząd 1 – 10), 70 zł (sala widowiskowa, rząd 11 – 18). Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008. Bilety online:www.kultura.andrychow.eu.

Piotr Czajkowski – „Jezioro łabędzie” | Balet w II aktach i II odsłonach | Czas trwania: 135 min. (w tym przerwa 15 min.)
Niedaleko jeziora w starym zamku mieszkają księżna i jej syn Zygfryd – marzycielski i romantyczny młodzieniec. Pewnego dnia bawiąc się na festynie z przyjaciółmi Zygfryd widzi stadko przelatujących łabędzi. Ogarnięty niejasnymi marzeniami obudzonymi przez te dumne ptaki Zygfryd śpieszy za nimi.
Nad brzegiem jeziora książę spotyka białe łabędzie – młode dziewczęta, które zły czarownik Rotbart zamienił w łabędzie. Przy świetle księżyca pojawiają się zaklęte dziewczyny. Wśród nich jest Odetta, której piękność oczarowuje młodego księcia. Zygfryd i Odetta zakochują się w sobie. Dziewczyna wyjawia Zygfrydowi tajemnicę złego zaklęcia: przełamać je może tylko szczera miłość człowieka, który pokocha Odettę, poprzysięgnie wierność i dotrzyma słowa, ratując w ten sposób swoją ukochaną i wszystkie dziewczyny. Zły czarownik widzi to i zamyśla zmusić księcia do złamania przysięgi. W czasie balu zorganizowanego przez księżną Zygfryd ma wybrać narzeczoną. Wśród gości znajduje się Rotbart w ludzkiej postaci. Przywiódł ze sobą Czarnego łabędzia – podstępną Odylię, łudząco podobną do Odetty. Zygfryd pada ofiarą podstępu i wybiera Odylię. Rotbart triumfuje: książę złamał przysięgę wierności Odetcie. Jednak Zygfryd pojmuje swoją pomyłkę i śpieszy nad brzeg jeziora.
Brzeg jeziora łabędziego. Pochmurna niespokojna noc. Przybita nieszczęściem Odetta opowiada koleżankom o zdradzie Zygfryda. Nadzieje na przełamanie zaklęcia okazują się płonne. Pojawia się Zygfryd. Błaga Odettę o wybaczenie: na balu w zamku to ją widział w osobie Odylli, to jej wyznawał miłość. Rozwścieklony czarny ptak Rotbart usiłuje rozłączyć Odettę i Zygfryda. Lecz nic nie może pokonać czystej miłości. Zwyciężony jej potęgą Rotbart pada martwy.

OBSADA
1. Książę Zygfryd – Yevchenij Svetlica – solista Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu, solista Kijowskiego Teatru Opery i Baletu
2. Odetta/Odylia – Victoria Zvarych – solistka Narodowego Lwowskiego Teatru, Anna Surmina – solistka Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, Zasłużona Artystka Ukrainy
3. Czarownik – Kostia Majorow – solista Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu, współpracuje jako solista z Baletami Francji i Niemiec
4. Błazen – prof. Oleh Petryk – solista Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu, Narodowy Artysta Ukrainy
5. Królowa – Luba Shevchenko – solistka Narodowego Teatru w Sankt Petersburgu, Opery i Baletu

Ceny biletów: 80 zł (sala widowiskowa, rząd 1 – 10), 70 zł (sala widowiskowa, rząd 11 – 18).
Sprzedaż biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008.
Bilety online: www.kultura.andrychow.euwww.ticketpro.pl,www.kupbilecik.pl

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij